Bakan Şimşek: Kripto ile ilgili düzenlemeyi Meclis’e gönderiyoruz

Sanal ve dijital bir para birimi olarak nitelendirilen kripto para ile ilgili düzenleme TBMM’ye geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Orta vadeli programda, reform programının olması beklentilere olumlu yansıyor. Bakın ilk reformlardan basit bir tanesi; kripto ile ilgili bir düzenleme yoktu, onu yakında meclise gönderiyoruz” diyerek yeni hazırlıkların sinyalini verdi.

İstanbul Sanayi Odası’nın meclis toplantısına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin kur korumalı mevduattan çıkacağını belirtti. Şimşek ayrıca, “Kripto ile ilgili bir düzenleme yoktu, onu yakında meclise gönderiyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Sanayi Odası’nın meclis toplantısına katıldı. Toplantıda, “Nitelikli, Sürdürülebilir, Rekabet Gücü Yüksek Yeni Nesil Bir Sanayi İçin Yatırım ve Üretimin İhtiyaç Duyduğu Finans Politikalarının Önemi” başlığında konuşan Şimşek, şunları söyledi:

“2023’te küresel ticaret aslında hiç büyümedi. Dolayısıyla bu yüzde 2-3 arası bir büyüme değerli olacak. Dezenflasyon, enflasyonda düşüş dünyada devam ediyor. Küresel olarak baktığınız zaman enflasyonun yüzde 8,1’e düşmesi öngörülüyor bu sene için. 2022’de yüzde 10 yüzde 9.8 civarındaydı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için klasik fark var. Bizim için önemli olan küresel finansal koşullar anlamında gelişmiş ülkelerdeki enflasyon trendidir. Burada enflasyonunun 2.6’ya düşüşü öngörülüyor ki bu da finansal koşullarda önemli bir iyileşmeyi içeriyor. Küresel ticarette korumacı politikalar yeni değil, küresel finansal kriz sonrasında yoğunlaştı ve sadece mal ticaretiyle sınırlı değil. Aslında yatırımlarda, hizmetlerde bile artık korumacılık dünya için yeni yeni normal, yeni bir normale dönmüş durumda. Özellikle yeni bir trend var, rakamlara yansımaya da başladı, dost ülkelerden tedarik. Bu önemli bir trende dönüşmüş durumda şu anda. Yani jeopolitik olarak uzak ülkelerden, çok uzak ülkelerden tedarik azalıyor, jeopolitik olarak aynı kulübün üyesi ülkeler arasında tedarik güçlü bir şekilde artıyor. Türkiye’nin bu anlamda avantajları var.”

“Kalıcı, sürdürülebilir yüksek büyümenin ön koşulu fiyat istikrarıdır”

Fiyat istikrarının önemine dikkat çeken Şimşek, “Fiyat istikrarının olmadığı bir yerde öngörülebilirlikten bahsedemezsiniz, makro finansal istikrardan bahsedemezsiniz. Fiyat istikrarı bu programın özüdür, önceliğidir. Çünkü fiyat istikrarını sağlayamazsak sizin arzuladığınız tarzda nitelikli, sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayi asla olmaz. Sadece illüzyon olur, geçici dönemsel kazanımlar olur. Kalıcı, sürdürülebilir yüksek büyümenin bir tane ön koşulu var, o da fiyat istikrarıdır” ifadelerini kullandı.

“Deprem geçici bir şok, kalıcı değil”

Türkiye’nin geçen yılki bütçe açığının yüzde 1.7 olduğunu belirten Şimşek, “Aralık ayındaki rakamlara bakıp ‘İşte büyük bir harcama var’ diyemeyiz, öyle bir şey yok. Bu kaynak, ihalesi yapılmış, süreci devam eden, depremle ilgili harcamalar için tahsis edilmişti ama harcamalar peyderpey oluyor. Biz o kaynağı ilgili kuruluşlara aktarmıştık, aktarmaya devam ettik. Dolayısıyla deprem hariç geçen sene bütçe açığı sadece yüzde 1,7. Geçen sene gelişmekte olan ülkeler ortalama bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 5 buçuk. Türkiye’de yüzde 1,7’dir. Deprem geçici bir şoktur. Depremle ilgili harcamaları yapacağız, bu şok bizimle bir süre ama geçici bir şoktur, kalıcı bir şok değildir. Dolayısıyla maliye politikası ayağında bir kaygıya şu aşamada gerek yoktur. Biz geçen sene deprem dışındaki bütçedeki bozulmayı telafi edecek tedbirleri temmuz ayında kararlılıkla aldık, ondan dolayı da bütçe açığı öngörülerin oldukça altında. Geçen sene hedef yüzde 6,4’tü, yaklaşık yüzde 5,4’lük bir açıkla yılı kapattık ama bunun neredeyse 3’te 2’si depremle ilişkiliydi” şeklinde konuştu.

“Verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz”

Şimşek, “Borcun milli gelire oranını yüzde 40’ın altında tutmak istiyoruz. Nasıl başaracağız? Harcamaları rasyonelleştirerek, başka; verginin tabanını büyüteceğiz, genişleteceğiz. Yani, şu anda verginin hakkıyla alınmadığı alanlarda çaba göstereceğiz. Bunun için de şuan harıl harıl çalışmalar var, düzenleme gerektiren hususlar var, gerektirmeyenler var” ifadelerini kullandı.

Kripto para düzenlemesi

Yapısal reformlara dikkat çeken ve örnek veren Şimşek, “Orta vadeli programda, reform programının olması beklentilere olumlu yansıyor. Bakın ilk reformlardan basit bir tanesi; kripto ile ilgili bir düzenleme yoktu, onu yakında meclise gönderiyoruz” dedi.

“Kur Korumalı Mevduat, Türkiye’de dezenformasyonla mücadeleyi zorlaştırıyor”

Şimşek, “Gelişmekte olan ülkeler bandına bakın, biz o bandın çok dışındaymışız. Şu anda o bandın alt sınırındayız. Yani Türk lirasına bir aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı şu anda nispeten istikrarlı ülkelere benzer bir şekilde gidiyor. Diğer bir hedefimiz Kur Korumalı Mevduat’tan çıkıştır. Kur Korumalı Mevduat Türkiye’de dezenformasyonla mücadeleyi zorlaştırıyor. Parasal aktarım mekanizmasını bozuyor ve kamunun üzerinde, kamunun kullanmadığı bir kaynak ve kamunun üzerinde bir yük. Dolayısıyla buradan çıkış bizim bir hedefimizdir ama piyasaları bozmadan çıkacağız. Sabırla ve zamanla biz KKM’den çıkacağız. Çıkış başladı, ağustosa göre gördüğünüz gibi çok ciddi bir düşüş var. Reel olarak düşüş tabi daha yüksek, dolar bazındaki düşüş de çok yüksek. Bu düşüş devam ediyor, önümüzdeki günler de devam edecek” şeklinde konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x