Fazıl Say, Cem Adrian ile Tanışma Hikayesiyle Hem Şaşırttı Hem Duygulandırdı

Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, şarkıcı ve söz yazarı Cem Adrian ile tanışma hikayesini ilk kez anlattı. Hikaye ise okuyanları hem duygulandırdı hem şaşırttı. 

Buyurun ?

Ünlü şarkıcı Cem Adrian’ı tanıyanlarınız vardır: Gerek sesi gerek duruşuyla herkesi etkiliyor ve binlerce insanın yüreğine dokunuyor.

Peki Cem Adrian’ın üne giden yolculuğunda Fazıl Say’ın da çorbada bir tuzu olduğunu biliyor muydunuz?

Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, yaptığı son Instagram paylaşımında Cem Adrian ile yollarının nasıl kesiştiğini anlattı.

Cem Adrian’ı ilk kez 2004 yılı başında keşfettim. Demet Sağıroğlu bir demo şarkısını dinlememi rica etmişti. Bu demoyu dinlediğimde beni şoka uğratan, tuhaf mertebede bir ses ranjı (7 oktav) ve şekilden şekile girip her istediğini yapabilen bir ses yeteneği, çok etkileyici bir şiirsellik , özgünlük ve üstün bir ifade gücü ile karşı karşıyaydım.

“İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem” diyen Fazıl Say, “Cem’i hemen buldurttum, eve geldi, o zaman 23 yaşındaydı, Beyoğlu’nda tarot falı bakarak para kazanıyordu” şeklinde anlattı.

Diğer tüm demolarını günlerce dinledik, en pes seslerden en tiz koloraturlara bir farinelli-misali , çıkabilen, tüm müzik enstrumanlarının seslerini yapabilen, normalin 5 cm daha uzunu bir ses gırtlağı ile, insanüstü , doğaüstü bir durumu vardı Cem’in, 100’den fazla şarkısı vardı daha o zamanlar. Teorik bilgisi azdı. 

O yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde 2 yıllığına çok özel bir sınıfa ders verdiğini söyleyen Say, “Cem’i de yatılı öğrenci olarak Bilkent’e aldım” dedi.

Teorik bilgisini, armoniyi, piyanoyu, orkestrasyonu biraz olsun bilmesi gerekiyordu. Nitekim hayatının ilk ciddi konserlerini benimle 2004-5 yıllarında Bilkent’de verdi.Bir yandan İstanbul’da onu güçlü yapımcılarla tanıştırdım, ilk albümünün yapımcısı oldum. “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım” onun ilk hit şarkısı oldu.2006 yılında “İnsan İnsan” şarkımın hepinizin bildiği tek kayıdı olanında Cem de vardı (ilk 1 dakikasında) Babylon’da ilk İstanbul konserimizi verdik, Hamburg ve Bremen’de ilk yurtdışı..

Ondan sonra Cem’i yalnız bıraktığını söyleyen Say, “Kuş kendi uçmalıydı” ifadelerini kullandı.

Sizce de çok güzel ve duygusal bir hikaye değil mi?

Takipçilerden de yorum geldi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x