Friends oyuncusu Matthew Perry’nin ölüm nedeni açıklandı

Fenomen dizi Friends’te Chandler Bing rolüyle tüm dünyada geniş hayran kitlelerine sahip olan Matthew Perry, geçtiğimiz ekim ayında hayatını kaybederek sevenlerini yasa boğmuştu.

Oyuncu, evindeki jakuzide ölü olarak bulunmuş ancak ölüm nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmamıştı.

Los Angeles Bölgesi Tıbbi Muayene Ofisi, Perry’nin ölümünden bir buçuk hafta önce depresyon ve anksiyete için ketamin infüzyon tedavisi almaya başladığı sonucuna varan toksikoloji raporunu yayınladı.

Uzmanlara göre; Perry’nin sistemindeki ketamin, hem kardiyovasküler aşırı uyarılmaya hem de solunum sorununa neden oldu. Ayrıca oyuncuda alkol, metamfetamin, kokain, eroin, PCP veya fentanile dair hiçbir kanıt bulamadı.

Perry’nin ölümüne neden olan etkenler arasında boğulma, koroner arter hastalığı ve buprenorfin etkileri sıralandı. Buprenorfin, bağımlıları opioidlerden uzaklaştırmak için kullanılır.

Ayrıca Perry bir süredir günaşırı ketamin infüzyon tedavisi görüyordu, ancak vefatından 6 ay önce yeni bir doktor Perry’nin durumunun yeterince iyi olduğuna ve tedaviye bu kadar sık ihtiyaç duymadığına karar verdi. Raporda Perry’nin ölmeden önceki aylarda ne sıklıkta ketamin infüzyon tedavisi aldığı belirtilmedi.

Sigara içmek Perry’nin ölümüne katkıda bulunan bir faktör olarak listelenmemiş olsa da raporda Perry’nin günde 2 paket sigara içtiği, KOAH/amfizem ve diyabet hastası olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Perry’nin 19 aydır temiz ve ayık olduğu belirtiliyor.

28 Ekim’de Matthew Perry, Pacific Palisades’teki evinin yakınındaki Riviera Country Club’da jakuzisinde hareketsiz bir halde bulundu. Kalp krizi ihbarı üzerine sağlık görevlileri olay yerine geldi ancak Perry’nin olay yerinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Matthew Perry, madde bağımlılığı geçmişiyle sık sık gündeme gelen bir oyuncuydu. Senelerce bu bağılılığından kurtulmak için mücadele etti ve hatta kendisiyle aynı durumdaki kişiler için bir merkez bile kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x