Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı ile görüştü

Türkiye, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu heyecanla takip ediyor. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı uzaya taşıyan Dragon kapsülü, 19 Ocak’ta Florida’dan başarıyla fırlatıldı. Yaklaşık 36 saat süren yolculuğun ardından önceki gün de Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlendi. Uzay yolculuğunu heyecanla takip ettiğimiz Gezeravcı’nın Uzay İstasyonu’ndaki görevi boyunca Türkiye ile en az 7 kez iletişime geçecek.

İLK GÖRÜŞME ERDOĞAN İLE

Gezeravcı’nın ilk görüşmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştiriyor.

“Bu görevde ülkemi temsil etmenin gururunu yaşıyorum.” diyen Gezeravcı, “Ortama çok hızlı bir şekilde uyum sağladım. Herhangi bir aksaklık olmadan çalışmaları sürdürüyorum. Burada deneyler yapıp sonuçları ülkemize getireceğim.” dedi.

Gezeravcı görüşmede, “Gayet iyiyim. Türk astronot ve bilim misyonunda görev almaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. “Ülkemi temsil etmenin ve bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda taşımanın gururunu yaşıyorum.” diyen Gezeravcı, “Kendimize olan özgüvenimizi ayağa kaldırmamıza ve pekiştirmemize imkan tanıdınız, bunun için size minnettarım sayın Cumhurbaşkanım.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı’ya görevinin hangi aşamasında olduğunu sordu.

Gezeravcı şu yanıtı verdi:

“Öncelikle yer çekimsiz ortamda bulunmak çok farklı bir deneyim. 8 ayı aşan süre eğitimin ardından, görevime planlı şekilde başladım. Türk astronot ve bilim misyonumuzun en önemli kısmını teşkil eden, bilimsel deneylerimizi hassas şartlarda istasyondaki yerlerine aktarmaktı. Deney düzeneklerimizi Drogon kapsülünden istasyon içerisindeki deney öncesi muhafaza konumlarına naklederek ilk adımı tamamladım. Bunun ardından da planlı takvim dahilinde deneylerimize başladım. Deneyleri tamamlayıp, ülkemize getirmek üzere kayıt altına alıyor olacağım.”

ERDOĞAN: ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPACAKSIN

Erdoğan, “Bu görev için en iyi aday sendin. Eminim zorlu bir yolculuk tecrübesi yaşadın. Deneylerin başarıyla tamamlanmasını ümit ediyorum. Bilim literatürüne gören önemli çalışmalar yapacaksın.”  ifadelerini kullandı. 

“EN UYGUN ADAY SENDİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gezeravcı’yı, “Şu an Türk Hava Kuvvetlerimizin yetiştirdiği bir pilot olarak bu görevi için en uygun aday sendin. Fakat bu kez pilot olarak çıktığın irtifadan çok daha öteye geçtin. Zorlu bir yolculuk tecrübesi yaşadın.” diyerek cevapladı.

Erdoğan’ın, “Dünyadan yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta yer çekimsiz ortamdasın. Bu durum seni nasıl etkiliyor?” sorusuna Gezeravcı şu şekilde cevapladı;

“UUİ’deki ortamı dünyadan ayıran en önemli fark yer çekiminin mikro düzeyde olması. Vücudumuzda uzaya çıktığımız ilk andan itibaren bazı belirgin değişiklikleri hemen hissetmeye başladık. Örneğin burada normalde tüm vücudumuzda yayılması gereken kan vücudumun üst kısımlarına doğru birikiyor. Basınç değişikliği nedeniyle görme bozuklukları oluşabiliyor. Çok şükür şu ana kadar bende bunlara ilişkin hiçbir emare yok. Özel egzersiz programları uyguluyorum. Bilim insanları etkileri ve daha pek çoğunu anlamak ve önlemler geliştirmek için sürekli araştırmalar yürütüyorlar. Ben de burada bazı deneyler yürütüyor ve veriler topluyorum.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x