Vivo, Türkiye’de üretimi yüzde 20 artırıyor

HANDE BERKTAN

Dünya genelinde en çok satan ilk 5 akıllı telefon markasından biri olan Çinli tüketici elektroniği şirketi Vivo, Türkiye’de yeni yatırıma hazırlanıyor. Şirket, 2021 yılında toplam 20 milyon dolarlık yatırımla hizmete giren Gebze fabrikasında, 4. üretim bantlarını devreye alarak kapasitesini yüzde 20 artırmayı ve ek 100 kişilik istihdam sağlamayı planlıyor.

Gebze’de tesislerinde üretim yapan Vivo Türkiye, Çin, Güney ve Güneydoğu Asya’dan sonra 8. üretim merkezi olarak vivo’nun global üretim kapasitesini yıllık 200 milyon adedin üzerine çıkardı.

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Vivo Türkiye CMO’su Ertan Şensoy “Vivo Türkiye üretim tesisinin aktif kapasitesini, 2022 yılı sonunda devreye alınan üçüncü üretim bandı ile yüzde 35 oranında artırmıştı. Mevcutta üretimde 300’ün üzerinde kişi istihdam ediliyor. Bu yılın ikinci yarısında 4. üretim bandı yatırımımızla 5G destekli cihazların üretimine başlayacağız. Üretimde yüzde 20 artış hedefliyoruz. Yeni üretim bandı ile birlikte üretimde 100 kişiye ek istihdam imkanı sunulacak. Türkiye’de 2022 yılında bir önceki yıla göre ciromuzda yüzde 200’ün üzerinde artış sağladık” dedi.

“Tedarik zincirlerine yatırım sürecek”

Vivo Türkiye Genel Müdürü Ted Dai, “Vivo ilk ekran altı parmak izi okuyucu, ilk açılır kapanır pop-up kamera gibi inovasyonlarıyla üretim gerçekleştiriyor. Hem dünya genelinde hem Türkiye pazarında istikrarlı ve başarılı bir büyüme ivmesi yakaladık. Türkiye’de de tüm Y serisi modellerimizi vivo Türkiye fabrikasında üretiyoruz. Türkiye Vivo için çok önemli bir pazar. Türkiye yatırımımızı uzun vadeli ve geniş kapsamlı planlıyoruz. Yeni üretim hatlarını hayata geçirerek üretim tesisimizi tam kapasiteli olarak kullanmaya ve tedarik zincirlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir