Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ‘HEDEP’ oldu, eş başkanları belirlendi

Partinin Ankara’daki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen 4’üncü Olağan Büyük Kongresi’nde Divan Başkanlığı’na Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş seçildi.

Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, kongredeki konuşmada, bir miras devraldıklarını, bu mirasın Yeşil Sol Parti ile yürüyüşüne devam ettiğini, bugün de yeni parti ve parti yönetimi ile yoluna devam edeceğini söyledi.

Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanı İbrahim Akın da kongreye büyük engelleri aşarak geldiklerini belirterek, demokratik siyasete yönelik her türlü saldırı, gözaltı ve tutuklamayı kabul etmediklerini dile getirdi.

Akın, son zamanlarda Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve dünyanın birçok yerinde sürdürülen vesayet savaşlarının, artık üçüncü paylaşım savaşına doğru gittiğini vurguladı.

‘Savaş çözüm değildir’

İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmanın, Türkiye’yi de etkilemeye başladığına dikkati çeken Akın, “Bu savaşlar, Filistin’de birçok insanın katledilmesine sebep olmaktadır. Buradan sesleniyoruz; savaş çözüm değildir. Savaş kandır, çocukların ve kadınların katledilmesidir. Biz, Filistin halkının meşru mücadelesinin yanındayız. Her zaman yanında olduk, yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İsmi değişti, liderleri belli oldu

Kongredeki tüzük değişikliğiyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin isminin, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Eş genel başkanlıklara ise Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç ile Yeşil Sol Parti Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan seçildi.

Yaklaşık 800 delegenin oy kullandığı kongrede, eş genel başkanlar ile 80 asil ve 35 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi ile Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri de belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x